Parfümün Keşfi

Parfümün tarihini ile ilgili yapılan araştırmalar sonucu ilk parfümün nerede ve ne zaman ortaya çıktığını kesin olarak saptamak çok da mümkün değil. Bilinen o ki, parfüm tarihte bizim bildiğimiz haline gelmeden önce form olarak birçok değişiklik geçirmiş. Ama asıl değişiklik parfümün işlevi, kullanım ve üretim amacında karşımızda çıkıyor.

 

Tarihteki ilk parfümler bugünkü gibi kozmetik amaçlarla değil, daha çok dini ritüeller için kullanılıyordu. Dini seremoniler için reçine, çamsakızı ve çeşitli otları yakan Mezopotamyalılar, parfümü cenaze törenlerinde de ölülerine rayiha vermek amacıyla kullanıyorlardı

 Ateşin keşfinden sonra ağaç ve çalıları yakan insanlar bazı bitkilerin güzel kokular yaydığını fark etti. Ancak bu ağaç ve bitkileri tanıyıp onlardan tütsü yapmaları uzun yıllar aldı. Tütsü yaygınlaştıktan sonra insanlar çiçek, bitki ve ağaçlardaki güzel kokulu özleri çıkarmanın yollarını da aramaya başladı.

 Sümerler, dünyada ilk damıtma ve ekstraksiyon tekniklerini geliştiren medeniyettir. Parfüm yapmak, Sümerler’in damıtma ve ekstraksiyon tekniklerini keşfi sayesinde gerçekleşti. Sümerler, damıtma cihazını M.Ö. 3.500’de kullanıyordu.

 16. yüzyıla kadar parfüm yapımı konusunda Avrupa’da İtalya başı çekerken, Fransa’da parfüm üretimi 16. yüzyılda İtalyan uzmanlarca geliştirildi. 17. Yüzyıldan itibaren Fransa parfüm dünyasının başkenti haline gelmiştir. Parfüm için gerekli çiçekler de Fransa’da özellikle Grass bölgesinde yetiştirildi ve Fransa parfüm merkezi oldu. Orta Çağ’da sık banyo yapmayan Fransızlar, vücut kokularını parfümle kapatmak için bolca parfüm kullanırdı. Günümüzde Avrupa’nın parfüm merkezi İtalya ve Fransa’dır. Parfüm kelimesi, Latince “perfumum” yani buharın içinden kelimesinden gelir. 

 

eticaretPORT Altyapısı Kullanılmıştır.

Çerez Kullanımı

Kişisel verileriniz, hizmetlerimizin daha iyi
bir şekilde sunulması için mevzuata uygun
bir şekilde toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak
için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz